Popüler Yayınlar

18 Mart 2012 Pazar

Vatan Gazetesinde, Can Ataklı'nın köşesinde çıkan şiirim

Bugün sizlere Çanakkale Zaferi ile ilgili günümüze de gönderme yapan Erhan Tığlı’nın bir taşlamasını sunmak istiyorum;
Şanımızdır Geçmişten GeleceğeDüşman yığdı karşımıza demirini çeliğiniSiperler döndü kıyameteBora, fırtına olmuş yağıyorduKurşun, top-tüfek ve gülleAma Mehmetçik tınmıyordu bileYıkıyordu elinin tersiyleİnsanlık düşkünlerini yereNe işin var burada diye...Akıyor akıyordu sel gibiDalıyordu doludizginŞehitliğin gül bahçesine.

***

Ders al bu destandan ey genç!Saklanma köşe bucaktaSarmasın benliğini kara düşünceSavaş kötülerle kelle kucaktaKaçma sorumluluktan iş başa düşünce.Çiçekler derle atanın gücündenOlma miskinliğe kul köleKalk ayağa, durma öyleHadi koş, hadi coş, hadi gürle!

*****

Yıldırım Tuna’dan bu hafta gelenlerİşin bitmişHayli yaşlı adam çapkınlık yapmak için şehrin “Kırmızı fenerli” otellerinden birine gitmiş, onu odasında gören lolita “Şaka yapıyor olmalısın amca” demiş, “Senin işin bitmiş.. Bitmişşş!” Adam “Nasıl?” demiş. “Bitmiş diyorum, bitti artık..!” Yaşlı adam “Hadi ya?” demiş sevinerek, “Borcum ne kadar?..”Bir de onu görseydinizKüçük Timmy sınıftaki yoklama defterinin üzerine bir sinek resmi çizmiş, sınıf öğretmeni onu sahici zannedip cetvelle patlatıp durmuş üzerine, sınıf defteri yırtılıp gerçek ortaya çıkınca hayli sinirlenip küçük oğlanı babasına şikayet etmek için okula çağırtmış, “Sınıf defteri paramparça oldu“ diyerek. “O da bir şey mi efendim?” demiş adam perişan bir vaziyette, “Bir gece geç saatte arkadaşlarla buluştuğumuz bardan eve geldim, seninki sobanın üzerine çıplak kadın resmi çizmiş, bacaklarımın, kollarımın içini, çenemin altını bir görseydiniz, inanın bir yıl yanık tedavisi gördüm..!”Tek teşhis“ D.. Doktor” demiş emekli profesör, “Rektal muayene çok canımı acıttı.. Ne yaptınız öyle?..” Doktor “2 parmağımla birden muayene ettim efendim” demiş. “T.. Tevekkeli.. N.. Neden?” diye sormuş emekli profesör. Doktor cevaplamış: “Hatırlamıyor musunuz? Dersinizin sınavında tek teşhisle yetindim diye beni 1 yıl sınıfta bırakmıştınız efendim..”Saçmalıyorum“Kadınlardan anlayan en çapkın erkek” yarışmasına İngiliz, Amerikalı ve bizim Temel katılmış. İlk soru İngiliz’e sorulmuş, “Bir kızla ilk defa çıkıyorsunuz, onu öpmek istediniz, neresinden öperdiniz?” diye.“Ellerinden” diye cevap vermiş İngiliz. Jüri “ Doğru” diye onaylamış. İkinci soru Amerikalı’ya sorulmuş, “Aynı kızla 2. defa buluştunuz, onu öpmek istediniz, neresinden öperdiniz?” Amerikalı “Dudaklarından..” diye cevap vermiş. Jüri cevabın doğruluğunu onaylamış ve 3. yarışmacı Temel’e dönüp sormuşlar “Aynı kızla 3. defa buluştunuz, onu öpmek istediniz, neresinden öpersiniz?” diye. “Arkadaşlar, ben yarışmadan çekiliyorum” demiş Temel, “İlk 2 soruda da saçmaladım ve aynı yanlış cevabı verip duruyorum, devam edemem yani..!”

*****

Gani Yıldız’danTürkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni en çok ihlal eden ülkeymiş. Avrupa’da da iyi sabır var; bu kadar ihlale rağmen sözleşmeyi tek taraflı feshetmiyor!

***

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaş riskli binasını kendisi yıkmazsa biz yıkacağız” demiş. İyi bari, aranızda halledin de işi depreme bırakmayın!

***

Litresi 4.53 TL’lik fiyatıyla Avrupa’nın en pahalı benzinini kullanıyormuşuz. Bari durumdan olumlu bir şey çıkarıp Türkçe’ye bir katkı yapalım; ucuz şeyler için “sudan ucuz” deriz, bundan sonra pahalılar için de “benzinden pahalı”yı kullanalım!

***

Meydan savaşına sahne olan Eğitim Komisyonu’nun AKP’li vekilleri “Medya dışarı” diye bağırmış. Bu ülkede medyanın gerçekleri göstermesi istenmediği zaman mensuplarının başına iki şey gelir; ya “içeri girerler” ya da dışarı çıkarılırlar!

*****

Çobana konser: Bu kadar komik olmak zorunda mısınız?Gazetelerde harika bir fotoğraf vardı. Gerçi televizyonlarda görüntüsünü de izledik ama bazen bir fotoğraf akan görüntülerden çok daha fazla şey ifade edebiliyor.Fotoğraf şuydu: Dağın başı. Bir çoban kepeneği ile bir tabureye oturtulmuş. Karşısında bir klasik müzik orkestrası. Bir şey çaldıkları anlaşılıyor.Çobanın etrafını şehirli giyimli kişiler sarmışlar. Çoban şaşkın. Çevresindekiler çok önemli bir iş yapıyor olmanın mutluluğu ile çobanı hayranlıkla izliyorlar.Komik, absürd bir görüntü.Neymiş Kültür Bakanlığı’nın senfoni orkestrası Anadolu’da konser vermeye gidiyormuş.Yolda bir koyun sürüsü ve onları otlatan çoban görmüşler.Hemen inmişler otobüsten, aletlerini almışlar. Çobanı da otobüsten getirdikleri bir tabureye oturtmuşlar, başlamışlar klasik müzik konseri vermeye.Güler misiniz ağlar mısınız?Anadolu insanının klasik müzikle tanıştırılması olarak nitelemişler durumu.Oysa korkunç bir şey.İşgüzarlık mı diyeyim, saçmalık mı, aptal popülizm mi yoksa Kültür Bakanlığı’nın klasik müzikle alay etmek için bulduğu dahiyane bir yol mu?Hepsi. Ama en ağırlıklısı sonuncu şık gibi geliyor bana. Bugünkü iktidar zihniyetinin klasik müzikle ilgisi olmadığı gibi aslında karşılar da.Ama ne çare ki tümden yok edemiyorlar.İşte bu yolla küçük düşürmeye alay etmeye çalışıyorlar.Sadece o görüntü bile klasik müzikle ilgisi olmayan kesimlerde sadece kahkaha attırır.Kendini aydın sanan, iktidarın güdümünde menfaatlerini kollamak için Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan klasik müzik faaliyetlerini alaya alanların bile aklına bu kadar saçmalık gelmemişti.Yazarın Önceki Yazıları

“Karşıt görüş” yine hortladı ( 17.03.2012 )

Zaman aşımı olmasa ne olacaktı ki... ( 15.03.2012 )

Stratfor iktidarın başına çok iş açacak ( 14.03.2012 )

Her şeye rağmen Atatürk’ü öldürememişler ( 13.03.2012 )

Türk kelimesinden neden bu kadar utanç duyuyorlar? ( 12.03.2012 )

Erdoğan da Evren gibi yapıyor ( 11.03.2012 )

Başbakan’ın yargıyla sınavı ( 10.03.2012 )

Savcılar MİT Müsteşarı için izin istedi mi? ( 08.03.2012 )

AKP döneminde gazetecilik bitirildi ( 07.03.2012 )

Tüm Yazılarına ulaşmak için Tıklayın (1592 yazı)FACEBOOK YORUM Facebook hesabınızla yorum yapın, daha hızlı onaylansın!


Yorum yaz efe BİROL - (25965 yorum) (5)Kendi ulkemizde pkk teroru ile yeteri kadar başarılı mucadele edemiyoruz.Türk Askeri Afganistanda abd kontrolundeki asya ulkesinde talibana karşı mucadle ediyor.12 askerimiz helikopter kazası ile şehit oldu.Aden Korfezinde Somalili korsan avında Turk hucumbotlarının başarıları ile ovunmeye çalışıyoruz.ABDnin Afganistandaki savaşından,Aden Korfezindeki korsandan bize ne.

18.03.2012 08:19:30 İlk oylayan sen ol! 0

0

0 efe BİROL - (25965 yorum) (4)GAZETEVATAN haber portalinde erbakanın miras davasında saadet partisi susma kararı almış.Gerekçe olarak partinin daha fazla yıpranmaması için suskun kalınacak açıklaması var.Herşey ortaya çıktı.Vatandaştan toplanan sozde cihat paraları,şahsi servete dahil edildi ve miras paylaşmada kardeşlerinin hakkı yenildi iddiası ile kavga başladı.

Hiç yorum yok: